Seerumid ja kreemid

SEERUMID JA KREEMID

Peale naha puhastamist ja koorimist järgnevad seerum ja kreem.

Seerum on nahahooldustoodete hulgas kõige tugevama toimega, paneb naha “elama”  ja lahendab efektiivselt erinevaid nahaprobleeme. Seerum on see jõud, mis tõhustab kreemi toimet.
Esimene seerum kosmetoloogia ajaloos oli Estée Lauder-i Advanced Night Repair 1982.a. Tänu seerumitele on kosmetoloogia liikunud täiesti uude ajajärku.
Seerum ja kreem käivad käsikäes. Üks toimib koos teisega. Seerum annab intensiivsuse ja kreem kaitse.

Seerumid sisaldavad kõrges kontsentratsioonis nahka mõjutavaid aktiivaineid, kerged, kiiresti imenduvad, ei jäta naha pinnale kihti, mis kleepuks ja rulliks. Naha pehmuse ja kaitsekihi tekitamine on kreemi töö. Tavaliselt seerumid õlisid ei sisalda. Seerumid on geeljad või vesise konsistentsiga. Paljud kaasaegsed seerumid on liposoompreparaadid, see tähendab, et toimeained on peidetud nn. transportivatesse kapslitesse. Toimeained vabanevad alles sügavamates nahakihtides ja avaldavad seal oma toimet. Samuti on kapseldamine oluline toimeainetele, mis õhuga kokku puutudes kaotavad oma mõju. Toimeained vabanevad kapslitest aeglaselt ja mõjuvad pikema aja jooksul.

Tänapäevase kõrgtehnoloogia abil on loodud seerumid, mis suudavad läbida nahka, jõuda sügavatesse naha kihtidesse ja siseneda rakkudesse. Seerumid on loodud mõjuma sügaval raku tasemel. Seetõttu saab ravida erinevaid nahaprobleeme  ja naha seisund aja jooksul järjest paraneb, mitte ei anna ainult hetkelist leevendust.

Viimaste aastate jooksul on seerumitele lisaks  loodud ka boosterid, mis mõjuvad veelgi efektiivsemalt erinevate probleemide puhul.

Kreemid on niisutajad, mis sisaldavad nahka niisutavaid aineid  ja kaitsjad, mis moodustavad  tõkke, et aidata nahal niiskust hoida ja kaitsta väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Kreemidel on suuremad molekulid kui seerumitel ja nad on loodud toimima pindmisemalt. Kreemid on enamasti emulsioonid ehk õli- ja veefaasi homogeensed segud. Sõltuvalt sellest, kas on ülekaalus vee või õlifaas on tegemist kas õli-vees emulsioonidega või vesi-õlis emulsioonidega . Õlid, vahad, palsamid ja salvid ei niisuta nahka piisavalt, kuna aitavad küll niiskuse naha sisse lukustada ja ennetada selle aurustumist, kuid sellest naha niisutamiseks ei piisa.  Vesi niisutab. Et nahka korralikult niisutada peab kõik kasulikud komponendid ühte siduma, et igaüks neist saaks oma rolli täita.

Et nahk tunneks ennast terve ja niisutatuna, vajab ta nii vett, kui lipiide (rasvad, õlid). Terve naha puhul on niisutatus ja rasu sisaldus tasakaalus. Epidermise rakke ümbritsevad lipiidid, mis kaitsevad nahka liigse kuivamise eest, moodustavad nn. niiskustõkke.  Kreem peaks toimima nii niisutaja, pehmendaja kui niiskustõkkena. Puhaste õlide kasutamine muudab naha pehmemeks, kuid see ei tähenda niisutamist. Lisaks vajab nahk vett ja niisutavaid aineid.

Seerumite ja kreemide põhilised aktiivained ehk  ained, mis on  vajalikud ravitulemuse saavutamiseks võivad olla nii looduslikud või ka sünteetilised. Kõige sagedasem sünteetiliste aktiivainete kasutamise põhjus on see, et looduslik vorm ei ole piisavalt stabiilne, et jõuaks avaldada soovitud toimet.

Põhilised seerumites ja kreemides kasutatavad aktiivainete grupid:


 Niisutavad– taastavad naha kaitsebarjääri ja niiskusesisalduse
Hüaluroonhape (Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate) Niiskuse siduja, seob oma kaalust  1000x rohkem vett. Parandab naha niiskusesisaldust, sobib kõikidele nahatüüpidele. Väikesemolekulaarne ja lühikeseahelaline hüaluroonhape läheb sügavamatesse naha kihtidesse ja moodustab niiskuse depoo, pikaahelaline ja suuremolekulaarne hüaluroonhape toimib pindmiselt ja annab nahka pinguldava efekti.
Leevendab naha kuivust, ühtlustab, pinguldab ja vähendab kuivusest tingitud kortse.
Skvalaan (Squalene) taastab naha kaitsebarjääri ja tõstab naha niiskusesisaldust.
Aloe Vera (Aloe Barbadensis Leaf Extract) tõhus niisutaja, vähendab naha tundlikkust ja rahustab nahka.
Glütseriin (Glycerin) taastab naha hüdrolipiidkihti, aitab nahas niiskust säilitada.

Vitamiinid ja antioksüdandid – seovad naha rakke kahjustavaid vabasid radikaale, vananemisvastase toime
C-vitamiin antioksüdant, mis ühtlustab jumet ja ennetab naha vananemist. Õhu- ja valgusega kokkupuutel kaotab oma toime, seetõttuu on loodud erinevaid ühendeid, et seda probleemi vältida.
B-vitamiin e. niatsiinamiid (Niacinamide) stabiilne vitamiin. Sõltuvalt kontsentratsioonist niisutab, rahustab, kaitseb keskonnamõjude eest, sinise valguse vastane kaitse, suuremas kontsentratsioonis vähendab ebapuhtusi ja ühtlustab naha tooni ja toimib vananemisvastanselt.
E-vitamiin e. tokoferool (Tocopherol) antioksüdant, toidab nahka ja tugevdab naha kaitsevõimet. Omab ka vähest vananemisvastast toimet.
A-vitamiin (Retinol) kõige efektiivsem vananemisvastane vitamiin, stimuleerib kollageeni tootmist, vähendab  pigmentatsiooni,  parandab naha struktuuri ja ühtlustab naha tooni. Probleemiks vähene stabiilsus ja nahka  ärritav toime (kuivus, ketendamine, tundlikkus).  Sageli kasutatakse kapseldatud vorme, et tõsta stabiilsust, samuti luuakse paremaid derivaate, et vähendada ärritust. Päikesega koosmõjul tõuseb naha tundlikkus, seetõttu tuleb kasutada õhtul. Samuti ei ole soovitav kasutada suvel intensiivse päikesega perioodil.

Peptiidid e. naha valgud
Peptiidid on naha valguliseks ehitusmaterjaliks, moodustavad kollageeni ja elastiini.
Peptiidid on erineva toimega:
Matrixyl toimib vananemisvastaselt, pinguldab.
Palmitoyl Tetrapeptide-7 alandab silmaümbruse turseid.
Palmitoyl Tripeptide-8 vähendab naha põletikulisi protsesse ja tundlikkust.
Siidpeptiidid siluvad naha pinda, seovad niiskust ja lukustavad selle naha sisse. Vähendvad naha kuivusest tingitud kortse.

Taimsed tüvirakud
Taimsete tüvirakkude ekstrakt (Plant Stem Cells)  väga tõhus looduslik vananemisvastane komponent. Soodustab naharakkude uuenemist, vähendab kortse, väldib kortsude teket, Nahk muutub siledamaks, elastsemaks, paraneb naha toonus.

Orgaanilised happed
Levinumad on veeslahustuvad AHA-happed: piimhape (lactic acid), sidrunhape (citric acid), glükoolhape (glycolic acid), mandelhape (mandelic acid) pindmised koorijad, niisutavad ja ühtlustavad  naha jumet.
Rasvlahustuvad BHA happed: salitsüülhape (salitcylic acid) imendub rasustesse pooridesse ja puhastab neid.

Kasvufaktorid
Kasvufaktorid (Growth Cells) sünteetilised või taimsetest ja loomsetest allikatest saadud rakud, mis soodustavad uute rakkude kasvu, kollageeeni ja elastiini moodustamist.

Baasõlid
Baasõlid e. väärtuslikud botaanilised õlid: mandliõli, viinamarjaseemne õli, jojoba õli, argaania õli, avokaado õli jne. Külmpressitud kujul on õlides palju vitamiine ja antioksüdante. Seovad niiskust, vähendavad pindmist karedust ja pehmendavad. Erinevalt eeterlikest õlidest ei põhjusta nahaärritusi.

Pre- ja probiootikumid
Pre- ja probiootikumid koostöös meie oma heade bakteritega tugevdavad naha loomulikke funktsioone.

Kollageen ja elastiin naha sisse ei imendu, sest molekulid on liiga suured. Nahahooldustoodetes toimivad ained, mis stimuleerivad kollageeni ja elastiini tootmist, mitte need ained ise. Seega kollageen ja elastiin kreemis ei mõju nahale pinguldavalt.

 Seerumite ja kreemide kasutamine:

Näohooldustoodete pealekandmise rusikareegel on, et alustama peaks väiksema molekuliga ainetest ja liikuma rammusamate poole. Need tooted, mis me tahame, et imenduvad sügavamale, tuleb enne peale kanda ja lasta naha sisse imenduda (tavaliselt 30-60 sekundit ) ja seejärel toitvad ja kaitsvad tooted.
Selleks, et seerumid avaldaksid lubatud mõju, on vajalik naha ettevalmistus. Kõige olulisem on naha puhastamine ja koorimine. Hooldamata nahas võivad intensiivsed seerumid tekitada pigem ärritusi.

Seerumit kasutatakse eelnevalt puhastatud nahale. Väike kogus seerumit kantakse sõrmede abil näole, kaelale ja dekolteele, masseeritakse õrnalt ringjate liigutustega ja kergelt vajutades kuni toode on täielikult nahka imendunud. Eelnev toode peab olema täielikult imendunud, enne kui kanda peale järgmine.

Sageli on lubatud seerumit kasutada ka silma alla, selle kohta on pakendil märge. Kui vastav märge puudub, siis silma alla kasutada ei tohi.
Peale seerumit kantakse nahale sobiv kreem. Selleks, et saavutada maksimaalne tulemus, tuleb kasutada sama firma seerumit ja kreemi, sest need tõhustavad teineteise toimet.
Tavaliselt kasutatakse seerumit hommikul ja õhtul, kreemi alla.  Kui seerum sisaldab retinooli (A-vitamiini), C-vitamiini või orgaanilisi happeid, kasutatakse ainult õhtul. Selle kohta on pakendil tavaliselt märge.
On olemas ka seerumeid, mida kasutatakse kuurina teatud perioodi vältel.
Päikesekaitse kreem on hommikuse nahahoolduse viimaseks sammuks, sest läbi päikesekaitse kreemi ei suuda tungida ükski teine aine.