Täitesüstid

Miks ja kellele?

Täitesüstid sobivad igas vanuses inimesele, aitavad kaotada juba olemasolevad kortsud ja nende süvenemise peatada. Täitesüst on kättesaadav igaühele, protseduur on kiire ja esmane tulemus on kohe näha. Kõige suurem eelis ilukirurgia ees on kiire taastumine, tulemust saab alati korrigeerida ning see on aja jooksul taaspöörduv, kui tulemus mingil põhjusel ei meeldi.

Täitesüsti koostis ja mõju:

Kõik kasutatavad täitesüstid on toodetud hüaluroonhappe baasil.

Hüaluroonhape on elusorganismide koostises olev loomulik komponent, kusjuures erinevatel liikidel ja erinevates kudedes on see täpselt ühesuguse ehitusega. Esmakordselt eraldati hüaluroonhapet 1934. aastal veise silma klaaskehast. Viimase kahe aastakümne jooksul on hülauroonhappe biomeditsiinilised kasutusalad järjest laienenud.

Keemiliselt on hüaluroonhape korduvate disahhariidide üksustest koosnev polüsahhariid, mis sisaldab glükuroonhapet ja n-atsetüülglükoosamiini. 

Hüaluroonhappe füsioloogiliseks funktsiooniks on vee sidumine kudedes.

Ligikaudu 56% kehas leiduvast hüaluroonhappest paikneb nahas. Nahk sisaldab kollageen- ja elastiinkiudude maatriksit, mis hõljub rikkalikult hüaluroonhapet sisaldavas rakuvälises keskkonnas. Hüaluroonhappe loodud keskkond on omamoodi amortisaator välissurve vastu, kaitstes naha sügavamaid kihte füüsiliste kahjustuste eest. Lisaks on hüaluroonhappel libestav funktsioon ning ühtlasi võimaldab see nahal muuta kuju luude ja liigeste ühenduskohtades vastavalt liikumise iseärasustele.

Organismi vananedes allub endogeense hüaluroonhappe hulk nahas ja kogu kehas muutustele. Hüaluroonhappe vähenemine toob kaasa ka hüaluroonhappe molekulide väiksema veesiduvusvõime, mille tagajärjeks on naha õhenemine, kortsude teke ja muud vananemisele iseloomulikud ilmingud.

Kuigi suur osa organismis olevast hüaluroonhappest paikneb nahas, leidub seda ka klaaskehas, kus see annab silmadele kuju; kõhredes, luudes ja sünoviaalvedelikus, kus see toimib lubrikandina, amortisaatori ja filtrina; veresoontes ja nabaväädis. 60 kg kaaluva inimese keha sisaldab ligikaudu 12 g hüaluroonhapet.

Kosmetoloogias kasutatav hüaluroonhape on eraldatud söötmetel kasvatatud bakterkultuuridest biotehnoloogiliste meetodite abil ja seda hüaluroonhapet iseloomustab väga kõrge puhtuse tase ja hea biosobivus inimorganismiga.

Kosmetoloogias kasutatava hüaluroonhappe keemilist struktuuri on muudetud (nn. ristiseotud i.k.cross-linked) et vältida kiiret lammutamist organismis leiduva ensüümi hüaluronidaasi poolt.

Biotehnoloogiliselt toodetud hüaluroonhappegeel on väga sarnane kehas leiduvale loomulikule hüaluroonhappele. See tähendab põletikuliste reaktsioonide ja teiste soovimatute kõrvalnähtude otsustavat vähenemist. Puudub haiguste edasikandumise ja harva tekib allergilisi reaktsioone.

Hüaluroonhappe kasutamine:

Hüaluroonhape on paindlik ja võimaldab säilitada oma välimuse üle kontrolli. Kasutatakse kortsude täitmiseks, huulte täidlasemaks muutmiseks, näokontuuride korrigeerimiseks jne.

Protseduur:

Protseduur kestab 15 minutit kuni 1 tund, sõltudes kortsude sügavusest ja kasutatava aine kogusest. Kuna inimeste valu taluvus on väge erinev, ei saa öelda et protseduur on väga valus või ei ole üldse valus. Tavaliselt talutakse protseduuri hästi. Protseduuri käigus viiakse aine  peenikese nõela või elastse kanüüli abil soovitavasse piirkonda. Hüaluroonhappe preparaatidele lisatud Lidokaiin muudab protseduuri valutumaks.

Tulemus:

Nähtav tulemus on koheselt, parim tulemus 2 nädala möödudes.

Tulemuse püsimine on samuti väga individuaalne, sõltudes vanusest, nahatüübist, kortsude sügavusest, elustiilist, nahahooldusest. Keskmiselt püsib tulemus aasta (6 kuud kuni 24 kuud).  Rahuldava tulemuse saavutamiseni võivad vajalikud olla kordusprotseduurid, edaspidi on vajalik saavutatud tulemust säilitada.

Kuna hüaluroonhape seob vett ja stimuleerib kollageeni tootmist, siis nahk on pärast süstimist  elastsem, niisutatum ja jume värskem. Peatub kortsude edasine süvenemine.

Kui süstimine lõpetada siis hüaluroonhappe mõju kaob aastate jooksul järk-järgult ja nahk jätkab oma loomulikku vananemist. Kindlasti peale süstimise lõpetamist naha vananemine ei kiirene vaid jätkab oma loomulikku vananemise protsessi.

-Peale protseduuri on soovitav vältida väga sooja ja väga külma temperatuuri 48 tunni jooksul. 

-Süstitud piirkonna masseerimine ei ole soovitatav.

-Vältida aktiivset sportimist ja basseinis ujumist.

-Soovitav on vältida näo pesemist ja jumestuskreemi kandmist näole vähemalt 6 tunni jooksul.

-Vältida päevitamist järgnevate päevade jooksul.

Kõrvalmõjud:

Koheselt peale süstimist on  punetus, turse, ebatasasused, valulikkus, mis mööduvad mõne päeva jooksul. Süstimise käigus või mõne tunni möödudes võib tekkida verevalum, mis taandub 1 nädala jooksul, hiljemalt 10-ndaks päevaks. Huulte süstimisel esineb turse 1-3 päeva. Patsientidel, kes kasutavad verd vedeldavaid preparaate on verevalumite tekke võimalus väga sage.  Aspiriini ja Ibuprofeeni kasutamisel nädala jooksul enne protseduuri suureneb verevalumite tekke risk.

Kui hüaluroonhape satub süstimise käigus suuremas koguses veresoode,  tekib verevarustuse häire vastavas naha piirkonnas ja naha nekroos. See on väga harvaesinev, kuid kõige raskem tüsistus, mis vajab kohest esmaabi ja hilisemat pikaaegset nahka taastavat ravi. 

Põletkulisi reaktsioone ja allergiat tekib harva. Kui patsiendil on enne süstimist esinenud herpes siis võib tekkida herpeslööve.

Järgnevate kuude jooksul võivad süstitud piirkonnas tekkida tihedamad kohad nn. granuloomid, naha värvuse muutus, põletikuline reaktsioon, haavandumine, turse. Kaasaegsete ja turvalise päritoluga ainete puhul tekib neid tüsistusi harva. Seetõttu ei ole odava hinnaga ja ebaselge päritoluga aine süstimine parim valik. Samuti on soovitav kasutada ühe tootja aineid, et vältida erinevate preparaatide segunemist ja sellest tekkivaid probleeme.

Ebatavalise reaktsiooni puhul peale süstimist, tuleb kindlasti kontakteeruda protseduuri teostanud arstiga.

Vastunäidustused:

Rasedus

Põletkuline nahk

Aktiivne herpes

Ebarealistlikud ootused

Raskekujuline diabeet ja epilepsia

Eelnevalt kasutatud püsiimplantaadid süstitavas piirkonnas

 

 

Hüaluroonhappe preparaatide lai valik:

Tänapäeval on maailmas üle 160 erineva hüaluroonhappe preparaadi. Kõige esimene kaasaegne täitesüsti preparaat oli Restylane mis loodi 1996 aastal Rootsis Q-MED firma poolt. Eelnesid väga põhjalikud teadusuuringud ja järgnevate aastate jooksul püsis Restylane pikalt turuliidri rollis. Tema eeliseks olidki väga põhjalikud teadusuuringud, stabiilne kvaliteet ja tõestatud ohutus ja pikem püsivusaeg võrrelduna teiste preparaatidega.

Vycross tehnoloogia:

Allergani Meditsiini Instituudi poolt loodud uue generatsiooni preparaatides Juvederm VOLBELLA, VOLUMA ja VOLIFT on kasutatud Vycross tehnoloogiat.  Vanema generatsiooni preparaatide koostises on 100 % kõrgemolekulaarne hüaluroonhape. Vycross tehnoloogia abil loodud preparaatides on 90 % madalmolekulaarne hüaluroonhape ja 10 % kõrgemolekulaarne hüaluroonhape. Tänapäeval on jõutud lihtsast kortsude täitmisest näokontuuride korrigeerimiseni ja saadud tulemusi võib võrrelda ilukirurgia tulemustega.

Patsiendi seisukohalt on Vycross preparaatide eeliseks:

  • Ühtlasem jaotumine nahas, ei teki tihedamaid kohti ja muhke. Tulemus loomulikum.
  • Kliiniliselt tõestatud pikem püsivusaeg
  • Põhjustab vähem turset ja hematoome.
  • Preparaadid sisaldavad Lidokaiini, seetõttu on protseduur vähem valulik. EI SOBI LIDOKAIINI ALLERGIA PUHUL.
 

VOLUMA kasutatakse põsesarnade tõstmiseks, näo kontuuride muutmiseks, püsivus  18-24 kuud.

    

VOLIFT kasutatakse kortsude ja huulte korrigeerimi-seks, püsivus kuni 15 kuud.

 

VOLBELLA kasutatakse väiksemate kortsude korrigeerimiseks.